5 najczęściej zadawanych pytań na rozmowie o pracę
Rozmowy często w sprawie o prace mają swoją szybką i dużą dynamikę. Często jest tak, że każde spotkanie jest zupełnie to inne. Jednak bez trudu każdy może z was wskazać podstawowe pytania rekrutacyjne. Bardzo często wszystkie z tych pytań powtarzają się w każdym zakładzie pracy. Dlatego, też w tym artykule omówimy 5 najczęściej zadawanych pytań na rozmowę kwalifikacyjnej.
Miejsce 5. Dlaczego chce Pani/Pan pracować w naszej firmie?
Często trafiające się pytanie już w pierwszych minutach rozmowy o pracę. Wiele osób przeprowadzających rozmowy pyta się na ten temat z czystej ciekawości i często jednak nie ma to wpływu na podjęcie decyzji. Jednak warto być przygotowanym na to pytanie w 100 proc. by odpowiedzieć na nie rzetelnie.
Miejsce 4. Dlaczego akurat to stanowisko Panu/Pani odpowiada?
Może być też inaczej sformowane takowe pytanie, ale trafia się bardzo często i ma to wpływ już na dalsze zatrudnienie w firmie i przejście etapu rozmowy. Warto przed spotkaniem o rozmowę odpowiedzieć na to pytanie i ułożyć sensowne zdanie odpowiadające. Dlaczego właśnie to stanowisko.
Miejsce 3. Dlaczego też powinniśmy zatrudnić Pana/Panią w naszej firmie?
Może zostać inaczej sformowane zdanie, ale jednak jest to prawie najważniejsze pytanie, które bardzo zależy od tego, czy przejdziesz etap weryfikacji na rozmowie o prace.
Miejsce 2. Dlaczego jest taka decyzja o zmianie pracy? Co się stało w tamtej firmie i jaki jest powód, że Pan/Pani chce zmienić obecną pracę?
Pamiętaj jednak, by wyjaśnić problem szczegółowo, ale jeżeli chcesz, zmienić pracę przez pracodawcę to nigdy nie mów, dlaczego właśnie przez niego. Warto pamiętać, że czasem inny pracodawca po rozmowie z Tobą może zadzwonić do Twojego obecnego pracodawcy i on może skłamać na Twój temat. Dlatego też możesz powiedzieć, że zarobki Ciebie nie fascynują w danej firmie i szukasz czegoś lepszego.
Miejsce 1. Czy może coś Pani/Pan opowiedzieć o sobie?
Tutaj jest to czyste pytanie, które bardzo rzadko wpływa na status opinii o zatrudnieniu. Po prostu dany pracodawca czy osoba przeprowadzająca z Tobą rozmowę chciałby Cię lepiej poznać. Czym się interesujesz, co robisz, po pracy jak się przykładasz do pracy i wiele więcej takowych odpowiedzi oczekuje.
Lepiej się porządnie przygotować z odpowiedziami na te pytania zamiast improwizować.